Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

W zasięgu terytorialnego działania Nadleśnictwa Grójec znajdują się cztery Obszary Chronionego Krajobrazu utworzone wzdłuż malowniczych i niezmiernie cennych przyrodniczo dolin rzek, są to: OChK „Dolina rzeki Jeziorki”, OChK „Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki”, OChK „Bolimowsko- Radziejowicki z doliną środkowej Rawki”oraz OChK „Dolina Chojnatki”

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina rzeki Jeziorki". Teren ten obejmuje obszar pradoliny rzeki Jeziorki porośniętej resztkami lasów łęgowych w dolinie oraz sadów na wysoczyźnie. Utworzony został na podstawie Uchwały Nr XV/69/83 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu z 28.06.1983 r. (zaktualizowany późniejszymi rozporządzeniami Wojewody Mazowieckiego). Obszar ten leży na terenie powiatu grójeckiego. Całkowita jego powierzchnia wynosi 16 020 ha, w tym w zasięgu Nadleśnictwa Grójec 2 306 ha.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina rzeki Pilicy i Drzewiczki". Obszar ten ustanowiony został na podstawie Uchwały Nr XV/69/83 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Radomiu z 28.06.1983 r. (zaktualizowany późniejszymi rozporządzeniami Wojewody Mazowieckiego). W zasięgu Nadleśnictwa Grójec znajduje się na terenie powiatu grójeckiego, białobrzeskiego oraz przysuskiego. Całkowita powierzchnia obszaru wynosi 63 422 ha, w tym w zasięgu Nadleśnictwa Grójec 3599 ha.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Bolimowsko – Radziejowicki z doliną środkowej Rawki". Obszar ten został utworzony na mocy uchwały Nr XIV/93/86 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Skierniewicach z dnia 26 września 1986 r. (zaktualizowany późniejszymi rozporządzeniami). Na terenie Nadleśnictwa Grójec obejmuje gminy Kowiesy, Mszczonów, Radziejowice.Obszar ten jest ważnym ciągiem ekologicznym łączącym tereny Bolimowskiego Parku Krajobrazowego z Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Chojnatki". Obszar ten został utworzony na podstawie Rozporządzenia Nr 4/2009 Wojewody Łódzkiegoz dnia  24.03.2009 r. Zajmuje powierzchnię  519 ha, położony jest na na terenie gminy Kowiesy. Wyznaczony obszar chroni dolinę niewielkiej rzeki Chojnatki, będącej dopływem Rawki. Zasięgiem obejmuje także kompleks leśny na wschodzie gminy oraz zabytkowy park w Paplinie. Obszar przylega do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Wchodzi w skład sieci obszarów chronionych i korytarzy ekologicznych.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wydarzenia „Święto Polskiej Niezapominajki"

Wydarzenia „Święto Polskiej Niezapominajki"

RDLP w Radomiu, Nadleśnictwo Radom oraz pozostałe nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka” zapraszają na XIV Święto Polskiej Niezapominajki.

RDLP w Radomiu, Nadleśnictwo Radom oraz pozostałe nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka" zapraszają na XIV Święto Polskiej Niezapominajki.

Leśnicy Nadleśnictw LKP „Puszcza Kozienicka": Radom, Kozienice i Zwoleń oraz RDLP w Radomiu na cyklicznej imprezie, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. redaktora Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku będą promować realizowaną przez LP zrównoważoną gospodarkę leśną oraz funkcje ekologiczne i społeczne lasów, ze szczególnym uwzględnieniem płynących z nich korzyści. Program XIV Święta Polskiej Niezapominajki wpisuje się w realizację tegorocznej kampanii LP, przebiegającej pod hasłem: „Lasy Państwowe. Zapraszamy" oraz świętowanie jubileuszu 135-lecia RDLP w Radomiu.

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki, gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują: rajdy rowerowe, nordic walking i bieganie w lesie. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich, pokazy sokolnictwa i inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy nadleśnictw LKP „Puszcza Kozienicka" i instytucji partnerskich. Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.


Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół Varius Manx!

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!