Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Grójecki piknik służb mundurowych "Dzień z mundurem"

Grójecki piknik służb mundurowych "Dzień z mundurem"

W środę, 30 maja odbył się kolejny piknik służb mundurowych powiatu grójeckiego. Imprezę pod hasłem „Dzień z mundurem” skierowano do dzieci i młodzieży, a jej główny cel stanowiło propagowanie bezpieczeństwa. Zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy spotkania świetnie bawili się dzięki wielu atrakcjom przygotowanym przez organizatorów. Na przybyłych czekały m. in. ciekawe konkursy, stoiska formacji mundurowych, pokaz tresury psów policyjnych, a także nauka udzielania pierwszej pomocy czy symulator strzelania. Ponadto podczas pikniku wręczono nagrody w konkursie patriotycznym, który przeprowadziła Komenda Powiatowa Policji w Grójcu.

Na rozpoczęcie pikniku zaprezentowali się grójeccy policjanci podczas pokazu taktyk i technik interwencji. Uczestnicy mogli korzystać ze wszystkich stanowisk wystawionych przez służby mundurowe oraz grójecką stację sanitarno-epidemiologiczną. Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Grójca wykorzystała dwa wozy techniczne i jeden wóz z podnośnikiem, kurtynę wodną, pokaz sprzętu specjalistycznego. Areszt Śledczy w Grójcu zaprezentował sprzęt wykorzystywany przez grupę interwencyjną oraz więźniarkę. Żołnierze z 1.Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego zaprezentowali broń, symulator strzelania. Żołnierze 61 Batalionu Piechoty Lekkiej w Grójcu zaprezentowali quad oraz sprzęt wykorzystywany podczas codziennej służby. Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Lesznowoli umożliwili dzieciom przeprowadzenie daktyloskopii oraz wystawili pojazd służbowy. Straż Miejska w Grójcu zapewniła balony oraz pojazd służbowy. Nadleśnictwo Grójec proponowało gry i zabawy w ramach edukacji przyrodniczo-leśnej oraz konkursy przyrodnicze. Można było nauczyć się rozpoznawać drzewa iglaste po szyszkach oraz gatunki drzew po ich deseczkach, dowiedzieć się o mieszkańcach lasu, ich trybie życia i diecie, przypomniano dzieciom jak prawidłowo zachowywać się w lesie oraz co zrobić w przypadku pożaru czy spotkania z dzikiem. Grójecki Ośrodek Sportu przeprowadził 4 konkursy sportowe w trakcie pikniku. Dwunastu lauretów otrzymało dyplomy, medale i upominki.